Evropská konference mládeže proběhla pod taktovkou belgického předsednictví

10. cyklus Evropského dialogu s mládeží: setkávání myšlenek, zkušenosti a naděje mladých lidí s tvorbou politiky v EU. Čeští delegáti během evropských konferencí v Alicante a Ghentu přinesli zásadní podněty a doporučení zaměřených na zastřešující téma inkluzivní společnost pro 10. cyklus Evropského dialogu mládeže pod předsednictvím Španělska, Belgie a Maďarska. 

Radovan Blahut, Selma Kaymakci a Zita Krotká, kteří zastupovali Českou republiku, spolupracovali se stovkami delegátů z 32 různých zemí, včetně zástupců ministerstev, evropských politiků, nevládních organizací a kolegů z řad mladých delegátů. 

Ve Španělsku byla pozornost zaměřena na identifikaci systémových překážek bránících začlenění mladých lidí. V Belgii, v návaznosti na konferenci ve Španělsku a také zprávě o inkluzi mladých lidí v členských státech (odkaz na českou zprávu), se důraz přesunul na formulaci realizovatelných opatření. V pracovních skupinách delegáti pracovali na konkrétních doporučeních, které se zabývaly různými aspekty inkluze. „Bylo šokující pro mě vidět, jak moc alarmující je situace ve všech členských zemích. O to zajímavější byl proces hledání možných řešení, protože přinesl nové perspektivy, které jsem předtím neviděla,“ sdílí Zita Krotká, mladá delegátka, která byla ve skupině zdraví a well-being. 

Výsledky těchto jednání spolu s kolektivním úsilím předsednického tria se promítnou do závěrů Rady Evropské unie. Selma Kaymakci,  další z mladých delegatů, však upozornila: „Implementace doporučení nakonec závisí na každém členském státě, což podtrhuje význam vnitrostátních iniciativ v oblasti začleňování mládeže, aby doporučení pouze nezůstala na papíře.” 

Konference také poskytla účastníkům poznatky o osvědčených postupech v oblasti inkluze ve městě Ghent a v Belgii. Všichni tři delegáti reflektovali, že pokud jde o strukturální aspekty inkluze, má se Česká republika od Belgie co učit. 

Radovan Blahut, poslední z mladých delegátů, sdílí: „Díky této konferenci jsem zjistil, že se spoustou mladých delegátů sdílíme stejnou vizi, a to rovnost mezi všemi. Je pro mě vždy velmi inspirativní mluvit a sdílet zkušenosti s mladými lidmi z celé Evropy. Pokaždé se vrátím nabitý inspirací a nadějí v to, že naše generace opravdu jednou změní svět.” Program doprovázely také bohaté kulturní aktivity, jejichž cílem bylo poskytnout prostor pro výměnu názorů mezi delegáty v neformálním prostředí. Tyto aktivity nejen umožnily hlubší pochopení kultury jednotlivých zemí, ale také podpořily kontakty a spolupráci nad rámec formálních diskusí.

 

Autorka: Selma Kaymakci

Fotografie: BE PRES