
Konference Mainstreaming of Youth Policy přivedla dohromady okolo 100 účastníků z členských států, neziskového sektoru i evropských institucí. Zaměřovala se na čtyři témata s přesahem na mládež – duševní zdraví, životní prostředí, trh práce, monitorování a vyhodnocování politik mládeže. Diskuzi rámovaly příklady dobré praxe různých aktérů, jako je OECD, Evropská komise nebo Evropské fórum mládeže. Navíc se jednalo o konferenci, která byla pořádána jako odkaz loňského Evropského roku mládeže.
Z konkrétních příkladů lze zmínit Evropskou komisi, která prezentovala výsledky Evropského roku mládeže a poukázala na silný mezirezortní přístup, kterého se podařilo dosáhnout. Belgické stálé zastoupení přineslo do diskuze tzv. EU youth test, který navrhuje zavést Evropské fórum mládeže, a prezentovalo příklady ekvivalentů, které fungují v belgických Flandrách, Rakousku nebo Francii. V neposlední řadě OECD se zaměřilo na mainstreaming mládeže jako nástroj v tvorbě politik, který zohledňuje potřeby a zájmy mladých lidí a pomáhá vládám činit lepší rozhodnutí k dosažení inkluzivnějších výsledků.
Celkově byla diskuse zaměřena na potřebu zapojování mládeže, nutnost zapojení mladých lidí do politického rozhodování a důležitost sběru dat pro účinné politiky mládeže. Účastníci se shodli na tom, že je stále třeba vysvětlovat důvody a význam zapojování mládeže a zohledňování jejich perspektivy. Je třeba vnímat problematiku komplexně a podporovat občanskou společnost, která hraje klíčovou roli při zapojování mládeže do rozhodování.
Poslední ESG meeting
Druhý den jsme se na Švédském zastoupení při EU potkali s našimi kolegy z Francie a Švédska, abychom společně zakončili naši spolupráci na 9. cyklu Dialogu EU mládeže. Zároveň bylo na jednání přizváno nadcházející trio Španělska, Belgie a Maďarska, abychom jim předali naše zkušenosti a odpověděli na jejich otázky. Celé jednání se neslo tak trochu v nostalgické náladě, protože za sebou dva roky intenzivní spolupráce napříč státy, ale i napříč veřejným a neziskovým sektorem. Jaké byly hlavní milníky a co se nám podařilo?
Dva roky spolupráce
Naše spolupráce začala na počátku roku 2021, kdy jsme se, tehdy ještě v covidové době, museli spoléhat na online meetingy. Postupně jsme se seznamovali a plánovali, jak by mohl náš cyklus vypadat, jakých témat by se mohl týkat a jak by mohl být nastavený. V září toho roku jsme se poprvé potkali fyzicky, a to v Paříži, kde nás přivítalo francouzské ministerstvo mládeže a francouzská rada mládeže. Právě toto jednání bylo klíčové, protože se nám na něm podařilo navrhnout proces a zarámovat evropské cíle mládeže 3 - Inkluzivní společnost a 10 - Zelená udržitelná Evropa.
V průběhu podzimu jsme pak ladili detaily, uspořádali informační webinář k podobě našeho cyklu a začátkem roku 2022 se cyklus rozběhl. První velkou akcí byla online Evropská konference mládeže ve Francii, na které účastníci definovali pět okruhů, kterým se následující půl rok věnovaly národní pracovní skupiny po celé EU a konzultovaly názory mladých Evropanů. Také se sbíraly příklady dobré praxe, které byly prezentovány a diskutovány na Evropské konferenci mládeže v Praze. Jednalo se o první fyzickou konferenci od roku 2020, takže jsme jako organizátoři společně s MŠMT a DZS pochopitelně museli naplnit velká očekávání. A snad se nám to podařilo, protože účastníci, mladí lidé, experti a lidé s rozhodovacími pravomocemi hodnotili konferenci velmi pozitivně. Zde si můžete přečíst evropskou zprávu o příkladech dobré praxe i zprávu z konference.
V září 2022 skončila konzultační fáze, data byla zpracována našimi dvěma evropskými výzkumníky, a vznikla tak jedna velká zpráva. Tu jsme prezentovali na webináři pro národní pracovní skupiny, mladé lidi i širokou veřejnost. A následně jsme také zahájili implementační fázi, která byla zakončena v únoru a její výsledky konzultovány na Evropské konferenci mládeže ve švédském Växjö. Na konferenci mladí lidé vytvořili pět doporučení, která byla zapracována do rezoluce Rady EU. Jak doporučení zní, si můžete přečíst tu.
Zde jsme zmínili jen nejvýznamnější milníky 9. cyklu, ale za celý rok a půl se dělo mnoho akcí, workshopů a diskuzí na lokální, regionální i národní úrovni po celé Evropě. Výsledky dialogu byly zapracovány do dvou závěrů Rady a jedné rezoluce. Věříme, že se nám také podařilo předat všechny naše zkušenosti, úspěchy i poučení našim nástupcům, a přejeme jim, aby 10. cyklus byl úspěšný, inkluzivní a bohatý na dialog mezi mladými lidmi, politiky, lidmi s rozhodovací pravomocí a experty.