V Třebíči se diskutovalo o přístupu k péči o duševní zdraví

Lokální diskuze se uskutečnila 28. 11. a věnovala se péči o duševní zdraví. Účastnila se jí naše mladá delegátka Zita Krotká, která diskuzi moderovala a zároveň přispěla svými zkušenostmi a názory.

Diskuze Péče Fšem se věnovala problematice péče o duševní zdraví. S hostkami Jindřiškou Šmejkalovou (lokální psychoterapeutkou) a Barborou Mudrovou (studentka teoreticko-výzkumné psychologie) jsme diskutovali o tom, jaký je současný stav péče o duševní zdraví. Obě hostky vnímaly, že se v této oblasti posouváme v posledních letech, nicméně stav není ani optimální, ani dostatečný. Kapacity odborníků jsou přeplněné, čekací lhůty dlouhé, případně se nemusí jednat o odbornou pomoc hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, což může být zásadní bariérou v přístupu k péči o duševní zdraví.

Bavili jsme se také o tom, s jakými psychickými obtížemi se hostky nejčastěji setkávají ve své praxi nebo okolí. Jednalo se o širokou škálu obtíží, v případě mladých lidí zejména o úzkostlivé a depresivní stavy. Barbora Mudrová podložila také diskuzi činností Národního ústavu duševního zdraví, se kterým spolupracovala na přípravě celonárodní výzkumu sexuálního chování, preferencí a wellbeingu. Do debaty se zapojovali i účastníci, kteří sdíleli své zkušenosti s psychickými obtížemi, které byly spojené se stigmatem nebo nepochopením, kterého se jim dostalo od okolí. 

Podrobně jsme se v diskuzi zaměřili také na to, jaké odborníky vyhledat v případě psychických obtíží. Vysvětlili jsme si, kdo je a co dělá psychoterapeut*ka, psycholog*žka a psychiatr*ička. Jindřiška Šmejkalová nám také přiblížila, jak se třeba připravit na první setkání na psychoterapii a co očekávat. Důležité například je, aby si člověk se svým psychoterapeutem či psychoterapeutkou sedl, což lze poznat třeba až po dvou třech sezeních. S účastníky*cemi jsme se bavili také o tom, jak rozpoznávat, kdy bychom měli vyhledat odbornou pomoc, nebo o tom, jak pomoci našim blízkým v případě psychických obtíží. V závěru jsme sdíleli také dokument s kontakty na místní odborníky v rámci třebíčského okresu, který byl připraven ve spolupráci s Jindřiškou Šmejkalovou a který si mohli účastníci*ce odnést s sebou domů. 

Jelikož se do pořádání debaty zapojila také naše mladá delegátka EU dialogu s mládeží, Zita Krotká, uspořádala se na místě volná konzultační aktivita. Účastníci mohli v průběhu debaty nalepit lístečky a odpovědět na otázky k překážkám a dobré praxi v oblasti duševního zdraví. A jaké jsou výstupy od účastníků*nic? Na otázku Jakým překážkám mohou čelit mladí lidé v přístupu k péči o duševní zdraví? odpovídali, že kapacity nejsou nebo jsou přeplněné, problematika tkví ve školském systému nebo v nízké rezilienci.