Začalo francouzské předsednictví v Radě EU

1. ledna 2022 Francie zahájila své předsednictví v Radě EU v rámci nového předsednického tria, jehož součástí je i Česká republika a Švédsko. Současně Francie zveřejnila svůj program, ve kterém stanovuje priority svého předsednictví na následujících šest měsíců.

Hlavními ambicemi francouzského předsednictví jsou:

1. Suverénnější Evropa, které lze docílit

  • posílením oblasti Schengenského prostoru přispívajícímu k ochraně hranic EU, která umožní kontrolovanou migraci a zlepšení azylové politiky v souladu s hodnotami EU a mezinárodními závazky;

  • posílením Evropy, která dokáže aktivně jednat v otázkách bezpečnosti a obrany;
  • aktivním zasazováním se o prosperitu a stabilitu zemí sousedících s EU;
  • hledáním dalších řešení globálních výzev.

2. Nový evropský model růstu

  • dopomůže k budování Evropy jako oblasti produkce, vzniku pracovních míst, inovace a technologického pokroku;
  • v Novém evropském modelu je ekonomický růst v souladu s klimatickými cíli;
  • podporuje inovaci a nastavuje vlastní pravidla pro digitální svět;
  • nabízí vysoce kvalitní, kvalifikovaná a lépe placená pracovní místa.

3. Evropa pro lidi, která

  • naslouchá požadavkům občanů, které byly vzneseny na Konferenci o budoucnosti Evropy;
  • hájí právní stát a prosazuje jeho hodnoty;
  • je hrdá na svoji kulturu, důvěřuje vědě a je odhodlaná bojovat proti diskriminaci a zajistí tak kvalitní budoucnost pro příští generaci.

 

„Toto je čas pro Evropu. Ve výzvách, jako je krize veřejného zdraví, klimatická krize, digitální revoluce, migrační výzvy a problematizující se mocenské vztahy, je nejlepší reakcí evropská reakce. Evropská unie ale dokáže i takovým výzvám čelit, solidárně spolupracovat a chránit tak své hodnoty. Důkazem není nic jiného než evropská reakce na krizi COVID-19 a její následky.“

 

V oblasti vzdělávání, mládeže, kultury a sportu zaměří francouzské předsednictví svou práci na podporu mladých lidí, zlepšení jejich mobility a začlenění udržitelného rozvoje jako průřezového tématu.

Mládež

Důraz bude kladen především na:

  • podporu zaměstnanosti mládeže během postpandemické obnovy;
  • mobilitu učňů;
  • implementaci Evropské agendy dovedností;
  • zahájení nové iniciativy ALMA (zaměřte se, učte se, ovládněte, dosáhněte).

Francouzské předsednictví se bude snažit prosadit doporučení o mobilitě mladých dobrovolníků, které se zaměří na:

  • posílení mobility mladých lidí po pandemii;
  • posílení potenciálu evropských programů pro mládež;
  • součinnost mezi Evropským sborem solidarity a národními dobrovolnickými programy.

Francouzské předsednictví se zaměří dále na zapojení a začlenění mladých lidí ve prospěch udržitelného rozvoje, aby lépe zohlednilo jejich názory a podpořilo jejich úsilí o udržitelnost a boj proti změně klimatu. Na tato témata se zaměří i Evropská konference mládeže, která se bude konat ve dnech 24. až 26. ledna 2022 za účasti partnerů v předsednickém triu, České republiky a Švédska, a která zahájí 9. cyklus Evropského dialogu mládeže.

 

Vzdělání

Vzdělání a dovednosti musí být středem veřejného dění. Pokud jde o vysokoškolské vzdělávání, bude iniciativa evropských univerzit prioritou francouzského předsednictví. Předsednictví povede práci na doporučení pro hlubší a udržitelnou mezinárodní spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě s cílem poskytnout rámec pro evropskou činnost. Koncem ledna se bude konat Fórum univerzit pro budoucnost Evropy.

V polovině ledna bude také uspořádána akce na oslavu 35 let programu Erasmus, která zdůrazní rozmanitost projektů a lidí podporovaných programem Erasmus+. Předsednictví bude rovněž usilovat o podporu intelektuální diskuse na evropské úrovni zřízením nezávislého výboru pro dějiny Evropy a vytvořením Akademie Evropy, která bude sdružovat odborníky z 27 členských států ze všech oborů.

V návaznosti na diskuse vedené finským a slovinským předsednictvím bude francouzské předsednictví rovněž prosazovat otázku investic do vzdělávání – v polovině února zorganizuje ministerskou konferenci, která zdůrazní pozitivní externality spojené s investicemi do vzdělávání. Na toto téma se na zasedání Rady ve dnech 4. a 5. dubna uskuteční také společné jednání ministrů školství a financí s cílem zdůraznit přínos investic do vzdělávání k potenciálnímu růstu EU. Francouzské předsednictví povede také diskuse o doporučení Rady o vzdělávání a udržitelném rozvoji.

 

Přečtěte si celý program francouzského předsednictví zde!

Mohlo by vás zajímat

Hledáme kolegyni/kolegu do týmu!

Baví tě téma participace mládeže? Chceš se podílet na tom, aby byl hlas mladých lidí slyšet? Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) hledá kolegu/kolegyni do týmu svého projektu Strukturovaný dialog s mládež...

číst dál

Začal 10. cyklus Dialogu EU s mládeží

Červencem začal nový, 10. cyklus Dialogu EU s mládeží pod předsednickým triem Španělsko - Belgie - Maďarsko. Stejné trio vedlo v roce v roce 2010 Strukturovaný dialog - předchůdce Dialogu EU s mláde...

číst dál