Předsedající stát na půl roku určuje agendu jednání Rady EU, a to od expertní po politickou úroveň. To znamená, že budeme řídit, co, kdy a jak se bude projednávat, budeme vést některá jednání s Evropským parlamentem, budeme pořádat a vést důležité akce a hledat kompromisy mezi jednotlivými státy. Jaké jsou pravomoci Rady EU si můžete přečíst tady.
Čemu se chce Česká republika při předsednictví věnovat?
Podle oficiálních vládních webových stránek bude ČR prosazovat témata, která dlouhodobě ladí s prioritami evropské politiky vlády ČR a která vychází i ze zhodnocení priorit a výsledků předsednictví ČR v Radě v roce 2009. Zahrnuta budou i aktuální témata Evropské komise, dlouhodobé pozice ČR, současný stav mezinárodní politiky a globální výzvy. Úzká spolupráce probíhá i v rámci předsednického tria s Francií a Švédskem.
Na oficiální webové stránce předsednictví Radě EU, de můžete sledovat aktuality a důležité informace, jsou uvedeny a vysvětleny priority předsednictví:
- Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny
- Energetická bezpečnost
- Posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru
- Strategická odolnost evropské ekonomiky
- Odolnost demokratických institucí
České předsednictví a mládež!
Všechny priority předsednictví se bezprostředně týkají i mládeže, přímo ovlivňují náš současný i budoucí život. Jaké jsou další priority přímo v oblasti politiky mládeže? Opírají se o 9. cyklus EU Dialogu mládeže, pro které ministerstva tria Francie - Česká republika - Švédsko vybrala motto z návrhů mladých lidí všech tří států: “Engaging together for a sustainable and inclusive Europe”. Motto shrnuje hlavní témata, kterými se cyklus zabývá: z Evropské strategie mládeže 2019-2027 byly vybrány cíle mládeže „Udržitelná zelená Evropa“ a „Inkluzivní společnost“, zaměřuje se pak hlavně na mezigenerační solidaritu v těchto tématech. Kromě toho bude podle Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy stavět předsednictví na principech Evropské strategie mládeže: 1) zapojování (participace mladých lidí), 2) propojování (solidarita, dobrovolnictví a vzdělávací mobilita) a 3) posilování mladých lidí (práce s mládeží).
Jak to mládež konkrétně ovlivní? Mladí lidé se mohou zapojit do konzultací, sdílet své nápady a názory. Mohou pořádat vlastní akce a aktivity, a tím ovlivňovat dění okolo sebe, ve své blízkosti, ale i za hranicemi našeho státu. Mohou tak ovlivnit, jak bude formulován návrh Závěrů Rady.
Co od předsednictví očekáváte vy? Pište nám do komentářů zde! |