V polském Lublinu proběhla Evropská konference mládeže

Ve dnech od 2. do 5. března 2025 proběhla v Lublinu Evropská konference mládeže organizovaná polským předsednictvím Rady EU. Konference byla součástí 11. cyklu Dialogu EU s mládeží, jehož cílem je lépe propojit EU s mládeží a podpořit sounáležitost mladých lidí s evropským společenstvím. Českou republiku na konferenci reprezentovali Tobiáš Bruno Galia, Linda Janoutová a Petra Kučerová, delegáti Dialogu EU s mládeží, a dva zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Třídenní konference se zúčastnili mladí lidé ze zemí Evropské unie, zemí Východního partnerství a mezinárodních mládežnických organizací, aby diskutovali společně se zástupci ministerstev a evropskými policymakers o efektivnějším zapojení mladých lidí do rozhodovacích procesů EU. Účastníci konference si předem mohli zvolit jedno z pěti klíčových témat, kterému se věnovali v menších pracovních skupinách. Mezi tato témata se řadila bezpečnost v Evropě, digitální prostředí, evropské hodnoty, posílení hlasu mladých v EU a vylepšení Dialogu EU s mládeží.

V poslední den konference byly prezentovány výsledky pracovních skupin na plenární schůzi, která zdůraznila potřebu silnější účasti mládeže na evropských záležitostech. Díky profesionálům byla výsledná zjištění a návrhy ze skupin zpracována do dvoustránkového dokumentu, který poslouží jako doporučení evropským institucím, včetně Rady EU a Evropské komise. Dokument obsahuje konkrétní opatření, která budou doporučena členským státům, a bude používán při tvorbě politik, především těch zaměřených na mládež. Tato doporučení budou hrát klíčovou roli při formování 11. cyklu Dialogu EU s mládeží, který bude pokračovat až do června 2026. 

Čeští delegáti si z konference odváží mnoho cenných zkušeností, nápadů a podnětů od zástupců z ostatních zemí a plánují je využít k posílení dialogu s mládeží na národní úrovni. Delegátce Pétě se nejvíc líbila spolupráce s ostatními delegáty a delegátkami v pracovní skupině na téma Hlas mladých lidí v EU. Společně diskutovali, vymýšleli a brainstormovali, až dospěli k závěru, že pro to, aby mladí lidé nepropadli demotivaci a apatii, je potřeba jim ze strany institucí poskytovat zpětnou vazbu. Také si díky náhodnému setkání se známým uvědomila, jak jsou díky aktivní účasti všichni propojeni. 

Když se delegát Tobi ohlédne za třemi dny v Lublinu, cítí hrdost, že mohl reprezentovat mladou generaci z Česka na tak důležité konferenci. Líbilo se mu, že konference byla nejen o diskuzích, ale především o skutečném zapojení mládeže. ‚‚Každý hlas měl svou váhu, každý názor se počítal a společně jsme pracovali na konkrétních doporučeních, která mohou ovlivnit budoucí evropskou politiku,‘‘ říká Tobi. Každá myšlenka a návrh mu jen potvrdily, že mladí Evropané nejsou jen budoucností – jsou současností a jejich hlas musí být slyšet. Z konference si odnáší mnoho nových myšlenek, kontaktů i motivace pokračovat v práci na tom, aby byla Evropa otevřenější a vstřícnější k mladým lidem. 

Delegátka Linda si bude ještě dlouho pamatovat cestu nočním vlakem do Polska i zpět, během které měla možnost lépe poznat ostatní české delegáty. Na konferenci si nejvíce užila práci ve skupině na téma Mládež v digitálním světě. Diskuze v menší skupince jí umožnila porovnat zkušenosti s ostatními delegáty z různých zemí a společně hledat řešení aktuálních problémů, jako je bezpečnost na internetu, vliv sociálních sítí na duševní zdraví nebo potřeba digitální gramotnosti. Přestože byl celý program konference nabitý, našel se čas i na kulturní program, který byl skvěle připravený a krásně doplnil celý zážitek.

Autorka: Linda Janoutová