
> Posilování postavení mladých lidí ve společnosti skrze podporu politické participace mládeže a přístupu mladých lidí k právům. *(Hlavní téma IV. cyklu strukturovaného dialogu EU s mládeží (1. července 2014 - 31. prosince 2015))*
**Kolik lidí se zapojilo?**
1. fáze (tj. sběr dat skrze esejistickou soutěž, dotazníky, setkání, workshopy ad.): *437 osob,* z toho:
326 mladých lidí a 111 odborníků a pracovníků s mládeží
2. fáze (tj. revize doporučení vzniklých na druhé Evropské konferenci mládeže v rámci cyklu): *130 mladých lidí*
Podpůrné aktivity: 1778 osob
> Celkem: 2215 zapojených lidí
**Realizovaná opatření - jak jsme získávali podněty a názory?**
* Vyhlásili jsme [veřejnou konzultaci](http://www.strukturovanydialog.cz/consultation/politicka-participace-mla...) (tedy období "výměny a sběru informací") s mládeží a organizacemi mládeže. Tato konzultace vycházela z návodného rámce, který vznikl na Evropské konferenci mládeže v Římě (13.-15. října 2014). V České republice konzultaci ovlivnily výstupy ze Síťovacího setkání aktérů strukturovaného dialogu s mládeží (13. listopadu 2014) na půdě MŠMT.
* Jedním z nástrojů konzultace byly on-line dotazníky určené zvlášť 1) mladým lidem a 2) odborníkům a pracovníkům s mládeží. Na stejné otázky jako dotazníky se zaměřovala také [esejistická soutěž](http://www.strukturovanydialog.cz/aktivity/aktuality?page=4), do níž se svou prací zapojilo cca několik desítek mladých lidí.
* Národní pracovní skupina pro SD uspořádala se svými partnery také diskuze na prioritní podtémata (v lednu a únoru 2015 ve třech městech: Praha, Brno, Olomouc).
* Iniciovali jsme osobní setkání zástupců pracovní skupiny s aktivními mladými lidmi a zástupci různých NNO a veřejných institucí, které se tématy zabývají.
* Sbírali jsme další dostupné materiály k tématu, včetně výstupů z dalších diskuzí, pracovních skupin, workshopů i konferencí na související téma, které pořádaly třetí subjekty.
> Analyzovali jsme stav politické participace mládeže a přístup mladých lidí k právům v České republice.
* Od května do června 2015 jsme realizovali další kolo konzultací s mládeží.
* Ve spolupráci s Úřadem Vlády ČR jsme vyhlásili [konzultace na související téma pro potřeby OECD](http://www.strukturovanydialog.cz/konzultace/konzultace-oecd-k-podpore-m...).
* Na podzim 2015 jsme ve spolupráci s partnery zorganizovali návazné diskuze s mladými a odborníky na podtémata související [s výstupy Evropské konference mládeže](http://www.strukturovanydialog.cz/clanky/vysledek-konference-v-lucemburs...).
* Účastnili jsme se seminářů na podporu NNO a iniciativ mládeže z pohledu fundraisingu a spolupracovali jsme s veřejnou sférou a samosprávou na místní úrovni.
* V daném období realizovaly třetí subjekty vlastní projekty strukturovaného dialogu na různých úrovních. Relevantní zaslané výstupy jsme zapracovali do výstupů konzultace.
**Výstupy**
* Společná doporučení pro zlepšení přístupu mladých k právům
* Společná doporučení na podporu participace
* Závěry Rady ministrů EU k přístupu mladých lidí k právům
* Usnesení Rady o podpoře politické účasti mladých lidí na demokratickém životě Evropy
* Implementační toolbox (ke stáhnutí je níže (anglicky))
* Veřejná diskuze ministrů k tématu na Radě EU
* [Národní zpráva pro ČR](http://www.strukturovanydialog.cz/soubory/narodni-zprava-ze-iv-cyklu-202)
* Analýza participace mládeže ČR
* Analýza přístupu mladých lidí k právům v ČR
* Policy paper ke státní koncepci rozvoje právní gramotnosti
**Hlavní zjištění a doporučení v ČR**
1) Je třeba *výrazně revidovat rámec občanského vzdělávání* zaměřeného na mládež. Doporučeny jsou změny obsahu a formy výuky, ale i změny a postoje patřičných institucí umožňující participativní kulturu vzdělávacích prostředí.
2) Je třeba dále pracovat na *rozvoji systematické podpory práce s mládeží,* a to i s důrazem na rozvoj občanské a politické participace mládeže a aktivního občanství u mladých lidí.
3) Je třeba dále pracovat na *zkvalitnění demokratických procesů a institucí* a jejich řádné komunikací nejen k mladé generaci. Velká část mladé generace stále nevnímá politiku a demokratické procesy jako transparentní a efektivní. To podkopává důvěru mladých lidí v politiku - aktivní i pasivní, a potenciálně ohrožuje udržení demokratického systému do budoucna.
**Jak se pracuje s výstupy v ČR?**
*Úspěšně ukončený proces:*
* V prosinci 2015 převzala ministryně školství a další zainteresované osoby a instituce Národní zprávu za ČR Zveřejnili jsme Národní zprávu za ČR.
* Participace, která vzešla z doporučení pro zlepšení při práci s mládeží, se stala jednou z *priorit v dotačních programech podpory práce s mládeží na rok 2016.*
* Na konci roku 2015 vznikl *nový dotační program MŠMT* na podporu občanského vzdělávání, který implementoval doporučení ke zlepšení občanského vzdělávání.
*Probíhající proces:*
* Implementační analýza - v průběhu roku 2016.
* Seznámili jsme zástupce obcí na celostátní úrovni s legislativním doporučením k zákonu o obcích.
* Doporučení pro zlepšení při práci s mládeží se stala *součástí hodnocení implementace Koncepce* podpory mládeže 2014 - 2020.
* Legislativní doporučení ke školskému zákonu: tuto poslaneckou iniciativu přijala poslanecká sněmovna, 20. dubna 2016 ji **schválil senát.** Vzápětí ji však [vetoval prezident](http://zpravy.idnes.cz/zeman-vetoval-skolsky-zakon-inkluze-dvy-/domaci.a...) Zeman.
* Doporučení ke zlepšení občanského vzdělávání je zapracováno do přípravy nové státní Koncepce na občanské vzdělávání (na konci roku 2016 projedná koncepci vláda).
O dalších výstupech vás budeme informovat, sledujte [www.strukturovanydialog.cz](www.strukturovanydialog.cz) a [https://www.facebook.com/strukturovanydialog/](https://www.facebook.com/strukturovanydialog/)
Příloha | Velikost |
---|---|
![]() | 11.02 MB |