Jaký byl kulatý stůl (Ne)vyloučení mladí?

V prostorách Senno proběhl 25. března kulatý stůl (Ne)vyloučení mladí. Jeho cílem bylo představit výsledky konzultací 10. cyklu Dialogu EU s mládeží, do nichž se zapojilo téměř 2000 mladých lidí a pracovníků s mládeží, a výsledky šetření o sociální inkluzi zpracované v rámci projektu Youth Wiki. K diskusi o těchto výsledcích a o tom, jak s nimi dále naložit, jsme pozvali zástupce institucí, organizací dětí a mládeže i nezapojené mladé lidi. Jak dikuse probíhala a jaké jsou její výsledky?

Nejprve jsme představili kontext kvalitativních i kvantitativních šetření. Dialog EU s mládeží je participační proces, společné zamyšlení a dialog mezi mladými lidmi a tvůrci politik o prioritách spolupráce v oblasti mládeže. Má rovněž přispívat k realizaci Strategie EU pro mládež na období 2019–2027. 10. cyklus, který začal 1. 7. 2023, organizuje předsednické trio Radě EU Španělsko – Belgie – Maďarsko. Jako téma byl zvolen cíl mládeže 3) Inkluzivní společnost a jeho mottem je „WE NEED YOUTH“. Youth Wiki je online encyklopedie národních politik mládeže, která je zpracovávána v 33 zemích Evropy. Věnuje se analýze veřejných politik napříč různými tématy, které se týkají mladých lidí. Jedním z klíčových témat je právě i sociální začleňování. V rámci tohoto tématu vzniklo v roce 2023 dotazníkové šetření, které se věnuje postojům mladých k inkluzi v české společnosti a dostupnosti volnočasových aktivit a služeb pro mladé lidi, proto je možné výsledky obou projektů provázat, vzájemně se doplňují. V úvodní části promluvili i tři mladí delegáti Strukturovaného dialogu s mládeží o svých tématech a o zastupování mladých lidí na Evropských konferencích mládeže, které jsou součástí EU dialogu.

Výsledky konzultací 10. cyklu Dialogu

Během konzultací sdíleli mladí lidé napříč Evropou své názory a zkušenosti s tím, jaké jsou bariéry inkluze a co inkluzi naopak pomáhá a dále také své nápady, co by se mohlo a mělo ještě změnit a jakou roli v tom může hrát práce s mládeží. Nejednalo se jenom o inkluzi ve škole, i když ta se v diskusích objevuje velmi často, ale také o začlenění mladí lidí do neformálního vzdělávání a inkluzi v oblastech povolání a práce a zdravotní péče a sociální podpory. 

Součástí konzultací pak bylo i standardizované dotazníkové šetření, jeho výsledky jsme zpracovali do dvou článku. Jednoho na téma sociální vyloučení a druhého o tématu dostupnosti volnočasových aktivit

Kulatý stůl je ale především o diskusi. Ta se nesla nejen v duchu doplňujících otázek, ale i dalších zajímavých příspěvků. Simona Marešová, ředitelka Odboru pro mládež MŠMT, popsala snahu nově vzniklého odboru pracovat na všech těchto tématech. Pavlína Slavíčková z Domu zahraniční spolupráce vyzdvihla význam motivace pro znevýhodněn mladé lidi a také potřebu více otevřít organizace lidem, pro které je obtížné se začlenit. Mladý delegát Radovan Blahut pak ukázal na příkladu peer to peer programů možnosti vrstevnické motivace, na což navázala diskuse o možnostech a zkušenostech práce s nemotivovanými mladými lidmi. Karolína Panušková z České asociace streetwork pak hovořila o tom, že know how pro práci se sociálně znevýhodněnými existuje (sociální práce), je potřeba podporovat mezioborovou spolupráci i ze shora. Na tom shodli všichni přítomní a potvrzují to i výsledky konzultací (nejen) tohoto cyklu. Dalším šířeji sdíleným názorem byla také potřeba zvýšení financí na podporu a začleňování všech mladých lidí, což několik účastníků potvrdilo také příklady dobré praxe ze zahraničí.  

V další části programu se účastníci rozdělili do menších skupin, aby podrobněji diskutovali o jednotlivých tématech konzultací a zejména o tom, jak se zjištěními pracovat dále. Hlavními otázkami byly v každé skupině: 

  1. Je nebo děje se vaší organizaci/instituci něco, co by mohlo překonat tyto bariéry nebo pomoci těmto změnám? 
  2. Bylo by možné některé potřebné změny realizovat ve vaší organizaci/instituci do budoucna?
  3. Kdo jiný by to mohl změnit a jak?

Výstupy s práce jednotlivých skupin si můžete přečíst tady (klikněte na obrázek niže). Děkujeme všem účastníkům za jejich podněty a nápady. 

 

Mohlo by vás zajímat

Kulaté stoly MŠMT ke strategii mládeže

V minulém měsíci se na půdě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) uskutečnila série 3 kulatých stolů, které se věnovaly mládeži a jejímu rozvoji. Zúčastnili jsme se jich jako zástupci ČR...

číst dál